Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DSUPK8009N1ZT
Call 07942673443 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 22 Piece
Product Brochure
| Flow Rate | 10 to 3500 LPH |
| Capacity | 6000 LPH |
| Dosing Capacity | 1001–3000 lph |
| Flow Rate(LPH) | 150 |
| Max Pressure | 0–25 bar |
| Pump Type | Diaphragm |
| Power Source | Electric |
| Power | 3 HP |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Type of Pump | Hydraulic Diaphragm |
| Pump Head Material | PVDF |
| Material | Stainless Steel |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Stroke Control | Manual |
| Plunger Material | SS316 |
| Drive Type | Motor Driven |
| Max Flow Rate | 30 LPH |
| Usage | Chemical Dosing |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Jaz Pumps |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Flow Rate | 3500 LPH |
| Flow Rate(LPH) | 300 |
| Max Pressure | 5 Bar |
| Material | PVDF |
| Stroke Control | Manual |
| Power | 5 HP |
| Surface Finish | Machining |
| IP Rating | IP 55 |
| Automation Grade | Automatic |
| Suction Tubing | 1/4" to 4" |
| Valve Ball | PP ,TEFLON, SS316, CERAMIC |
| Country of Origin | Made in India |
| PUMP TYPE | HYDRAULIC OPERATED DIAPHRAGM DOSING PUMP |
| RPM | 1440 |
| MAKE | JAZ PUMPS |
| MOC | PP,TEFLON,SS 316 |
“Jaz Pumps “ Chemical metering pumps are designed to transfer fluids for chemical dosing applications including water treatment, agricultural, swimming pools and pulp and paper manufacturing as well as a multitude of other uses.
View Complete details