Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DSUPK8009N1ZT
Call 07942673443 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 22 Piece
Product Brochure
| Power Rating | 5 HP |
| Brand | Jaz Pumps |
| Phase | Three Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Speed | 2800 RPM |
| Pump Type | Centrifugal |
| Maximum Discharge Flow | 500 LPM |
| Pipe Size (Suction x Delivery) | 32 x 25 mm |
| Head | Upto 30 m |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Power | 4 HP |
| Power Source | Electric |
| Maximum Head | 50 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Jaz Pumps |
View Complete details
| Power Rating | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Brand | JAZ PUMPS |
| Pump Type | Self-Priming |
| Pipe Size (Suction x Delivery) | 50 x 50 mm |
| Head | Upto 30 m |
| Motor Winding | Copper |
| Body Material | Cast Iron |
| Speed (RPM) | 2800-2900 RPM |
View Complete details
| Power Rating | 2 HP |
| Pump Type | Chemical Process |
| Body Material | PP |
| Phase | Three Phase |
| Suction Size | 32 mm |
| Discharge Size | 25 mm |
| Max Temperature | 100°C |
| Seal Type | Mechanical Seal |
| Usage | Plating, Pickling, ETP, Pharma, Chemical, Scrubber |
| Impeller Material | PVDF |
View Complete details