Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DSUPK8009N1ZT
Call 07942673443 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 22 Piece
Product Brochure
| Max Flow Rate(Litre/Hr) | 500 LPH |
| Flow Rate | 500 lph |
| Pump Type | Plunger Metering Pump |
| Max Pressure | 25 bar |
| Pressure Range | 100 Bar |
| Pump Head Material | SS316 |
| Stroke Adjustment | 0-100% |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Control Signal | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Head | 15 m |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Finishing Type | Paint Coated |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Jaz Pumps |
| Country of Origin | Made in India |
Metering pumps are used to pump chemicals in water treatment applications, such as water for drinking, swimming pools, or wastewater treatment. Food processing plants also use metering pumps to blend liquid ingredients or in laboratory and medical applications where accuracy is required
WE are dealing in mumbai , Maharashtra, India
View Complete details
Product Brochure
| Flow Rate | 3500 LPH |
| Flow Rate(LPH) | 300 |
| Max Pressure | 3 Bar |
| Material | SS 316 |
| Stroke Control | Manual |
| Power | 3 HP |
| Surface Finish | Mirror Polish |
| Surface Treatment | Hard Chrome |
| Valve Ball | SS 316 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pump Type | High Pressure Plunger Metering Pump |
| Pressure | Up to 200 Bar |
| RPM | 1440 |
| Maintenance | Low |
View Complete details
Product Brochure
| Dosing Capacity | 201–500 lph |
| Flow Rate | 2500 LPH |
| Max Flow Rate(Litre/Hr) | 5000 LPH |
| Max Pressure | 5 bar |
| Power Source | Electric |
| Pump Type | Hydraulic Diaphragm |
| Pump Head Material | PVDF |
| Dosed chemical | Acid |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Body material | TEFLON |
| Control Type | Manual Stroke |
| Power supply | 415V AC |
| Usage/Application | Sugar Industry |
| Material | SS 316, PP ,TEFLON |
| Phase | Three |
| Brand | JAZ PUMPS |
| Country of Origin | Made in India |
| PRESSURE | Up to 20 kg/cm2 |
| RPM | 1440 |
“Jaz Pumps “ Chemical metering pumps are designed to transfer fluids for chemical dosing applications including water treatment, agricultural, swimming pools and pulp and paper manufacturing as well as a multitude of other uses.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max Pressure | 7 bar |
| Pump Type | Plunger |
| Pump Head Material | SS316 |
| Motor Power | 1.5 kW |
| Control Signal | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS 316 |
| Phase | Three |
| Brand | Jaz Pumps |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | Up to 25 kg/cm2 |
| RPM | 1440 |
| Type | Reciprocating |
| Flow Rate | 500 lph |
| Max Flow Rate(Litre/Hr) | 5000 LPH |
“Jaz Pumps “ Chemical metering pumps are designed to transfer fluids for chemical dosing applications including water treatment, agricultural, swimming pools and pulp and paper manufacturing as well as a multitude of other uses.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Max Pressure | 10 bar |
| Pump Type | Plunger |
| Pump Head Material | SS316 |
| Motor Power | 1.1 kW |
| Control Signal | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | SS316,PP,TEFLON |
| Phase | THREE |
| Voltage | 415 V |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Max Temperature | 60 °C |
| Brand | JAZ PUMPS |
| Country of Origin | Made in India |
| RPM | 1440 |
| SERVICE | ALL OVER INDIA |
| Flow Rate | 500 lph |
| Max Flow Rate(Litre/Hr) | 5000 LPH |
“Jaz Pumps “ Chemical metering pumps are designed to transfer fluids for chemical dosing applications including water treatment, agricultural, swimming pools and pulp and paper manufacturing as well as a multitude of other uses.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Polymer Type | Liquid Polymer |
| Flow Rate | 3000 LPH |
| Max Pressure | 10 bar |
| Pump Type | Reciprocating Plunger Pump |
| Usage/Application | Chemical Dosing |
| Pump Head Material | SS316 |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Material | SS316 |
| Max Flow Rate | 30 LPH |
| Head | 40 kg/cm2 |
| Capacity | 7000 LPH |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details