Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DSUPK8009N1ZT
Call 07942673443 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Flow Rate | 500 LPM |
| Max Pressure | 10 bar |
| Pump Size | 3 inch |
| Pump Material | SS316 |
| Medium | Furnace Oil |
| Seal Type | Gland Packed |
| Head | 25 m |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Service | All Over India |
| RPM | 1440 |
| MAKE | JAZ PUMPS |
“Jaz Pumps” Gear pumps are commonly used for pumping and metering high-viscosity fluids like oil, resins, paints, and foodstuffs, especially in applications requiring high pressure output or precise dosing.
View Complete details
Product Brochure
| Dosing Capacity | 201–500 lph |
| Pump Type | Reciprocating Type |
| Max Pressure | 0–5 bar |
| Power Source | Electric |
| Pump Head Material | PP |
| Diaphragm Material | PTFE |
| Control Type | Manual Stroke |
| Max Flow Rate | 500 LPM |
| Material | SS 316,PP,Teflon |
| Motor Horsepower | 1440 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Head | 1-100 kg/cm2 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Volume | 2 L |
| Max Pressure | 16 bar |
| Maximum Flow Rate | 100 LPM |
| Connection Size | 1 inch |
| Body Material | PVDF |
| Color | Mirror polish |
| Material | SS316,PP,TEFLON |
| Warranty | 1 Year |
| Maximum Working Pressure | 20 kg/CM2 |
| Brand | JAZ |
| Country of Origin | Made in India |
| Service Location | All Over India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Installation Type | Open Well |
| Power | 10 HP |
| Pump Mechanism | Axial Flow |
| Motor Phase | Three Phase |
| Shaft Type | Long Shaft |
| Number Of Stages | Two Stage |
| Head | Up to 50 Mtr |
| Voltage | 415 V |
| Max Flow Rate | 250m3/hr |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Service | All Over india |
View Complete details
Product Brochure
| Flow Rate | 15 m3/hr |
| Max Flow Rate | 300LPM |
| Motor Power | 5 HP |
| Head | 2 KG/CM2 |
| Flowrate | 100-12,000 LPH |
| Service Location | All Over India |
| Payment | Advance |
| Material | SS 316 |
View Complete details