Mumbai, Maharashtra
GST No. 27DSUPK8009N1ZT
Call 07942673443 77% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 22 Piece
Product Brochure
| Max pressure | 6 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Sludge, Paint, Food slurry, Oil, Adhesive, Sewage |
| Motor power | 3.7 kW |
| Viscosity range | Up to 10000 cP |
| Head | 15 m |
| Max Flow Rate | 100 LPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Jaz Pumps |
| Pump Type | Progressive Cavity Pump |
| Screw Type | Single Screw |
We are engaged in offering a wide range of Progressive Cavity Single Screw Pump to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
WE are dealing in mumbai , Maharashtra, India
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
Product Brochure
| Max Flow Rate(m3/hr) | 250 |
| Max pressure | 6 bar |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Adhesive, Effluent, Oil, Molasses, Food slurry, Paint, Sludge, Sewage |
| Viscosity range | Up to 50000 cP |
| Motor power | 7.5 kW |
| Max Flow Rate | 300 LPM |
| Model Name/Number | JS |
| Head | 1 kg/cm2 to 15 kg/cm2 |
| Capacity | 10-100 m3/hr |
| Viscosity | 10-5,00,000 Cps |
| Speed | 1450 |
Additional Information:
View Complete details